autocad message drawing file is not valid

Geçenlerde bizim tasarım ekibimiz dwg dosyalarının bozulduğunu rapor etti. Dwg dosyaları bazı zamanlarda bozuluyor. Şu şekilde de düzelebiliyor:

  • Çizim programı Autocad veya Draftsight’ta komut satırına, AUDIT yazınca dosya tamir ediliyor. Eğer bu yöntem tutmadı ise, alternatif olarak şunu deneyebilirsiniz.Eğer dwg dosyanızın yanında .dwl ve .dwl2 dosyaları var ise bunları silin tekrar açmayı deneyin.

Bu da tutmadı ise, şunu deneyebilirsiniz.Boş bir dwg dosyası açın RECOVER komutunu çalıştırın. Bozuk dosyayı seçin. Dosyayı kurtarmayı deneyecektir. Bu da tutmadı ise, şunu deneyebilirsiniz.Boş bir dwg dosyası açın RECOVERALL komutunu çalıştırın. Bozuk dosyayı seçin. Dosyayı kurtarmayı deneyecektir. Bu da tutmadı ise şunu deneyebilirsiniz.Boş bir dwg dosyası açın ve INSERT komutunu çalıştırın. Bozuk dosyayı seçin ve eklemeyi deneyin. Eğer başarılı olursa, EXPLODE komutunu çalıştırın ve blok olarak ekleneni seçin. AUDIT ve PURGE komutlarını yazın. Daha sonra dwg dosyasını farklı kaydedin.

Bu da tutmadı ise şunu deneyebilirsiniz. Dwg dosyası ile aynı isimde bir bak dosyası var ise bak dosyasının uzantısını dwg olarak değiştirin ve dosyayı açmayı deneyin. Bu da tutmadı ise şunu deneyebilirsiniz. C:\Windows\Temp ve %TEMP% klasörüne bakın. Bozuk dwg dosyasının adına benzer dosyalara bakın mesela SV$ var olabilir. Bu dosyanın uzantısını dwg yapın ve açmayı deneyin. Bu da tutmadı ise şu adresteki yönergeleri bir takip edin.


auditautocadbakdosya bozulmasıdraftsightdwgdwldwl2explodeinsertkomut satırıpurgerecoverrecoveralltamirtasarım ekibitemp

Previous PostNext Post